Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 204/2023 Z. z. vyhlásil
voľby do Národnej rady Slovenskej republiky
a určil deň ich konania
na sobotu 30. septembra 2023
voľby sa konajú od 07.00 h do 22.00 h
Právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.
Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak.
Volič môže voliť na území Slovenskej republiky
alebo
Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky poštou, ak
Za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky môže byť zvolený občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 21 rokov veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
Prekážkou práva byť volený je
Kandidátnu listinu môže podať politická strana alebo politické hnutie (ďalej len „politická strana“), ktorá je registrovaná podľa zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o politických stranách“).
Politické strany môžu na účely volieb utvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidátnu listinu.
Politická strana alebo koalícia doručí kandidátnu listinu v listinnej forme aj elektronickej forme [na prenosnom elektronickom médiu - USB kľúči v editovateľnom formáte MS Excel (XLS alebo XLSX)] prostredníctvom svojho splnomocnenca najneskôr 90 dní predo dňom konania volieb (najneskôr 2. júla 2023), zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán (ďalej len „štátna komisia“). Lehota na doručenie kandidátnej listiny sa končí uplynutím posledného dňa lehoty, t.j. v nedeľu 2. júla 2023 o 24:00 h. Splnomocnenec je povinný pri doručení kandidátnej listiny preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom. Na kandidátne listiny, ktoré neboli doručené ustanoveným spôsobom (prostredníctvom splnomocnenca určeného v oznámení) a na kandidátne listiny doručené po uplynutí tejto lehoty sa neprihliada.
Kandidátna listina politickej strany alebo koalície [vzor kandidátnej listiny (XLSX, 20 kB)] obsahuje:
Ku kandidátnej listine politickej strany alebo koalície musí byť pripojené
Kaucia sa uhrádza na mimorozpočtový účet uvedený v tvare IBAN:
Pri platbe sa ako variabilný symbol uvedie identifikačné číslo politickej strany (IČO) vydané Štatistickým úradom Slovenskej republiky.
Ak kandidátnu listinu podáva koalícia, pri platbe uvedie ako variabilný symbol identifikačné číslo politickej strany (IČO), ktorá je na kandidátnej listine uvedená na prvom mieste.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vráti uhradenú kauciu do jedného mesiaca po vyhlásení výsledku volieb politickej strane alebo koalícii, ktorej kandidátna listina nebola zaregistrovaná, alebo politickej strane alebo koalícii, ktorá získala aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.
alebo
Politická strana alebo koalícia môže na kandidátnej listine uviesť najviac 150 kandidátov.
Po podaní kandidátnej listiny nie je možné dopĺňať kandidátnu listinu o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie.
Na kandidátnej listine môže politická strana uviesť svoj grafický znak (logo). Koalícia môže na kandidátnej listine uviesť grafické znaky politických strán tvoriacich koalíciu. Pre vyhotovenie hlasovacieho lístka s grafickým znakom odporúčame ku kandidátnej listine priložiť zreteľne vyhotovený grafický znak v listinnej podobe a v elektronickej podobe (vo formáte JPG alebo PNG).
Zapisovateľkou štátnej komisie je
riaditeľka odboru volieb, referenda a politických stránLokalizacia
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
Sídlom zapisovateľky je
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Drieňová 22
Bratislava
Podanie kandidátnej listiny je potrebné vopred dohodnúť na telefónnom čísle:
Späťvzatie kandidátnej listiny politickej strany alebo koalície
Politická strana alebo koalícia môže najneskôr 48 hodín pred začatím volieb (najneskôr 28. septembra 2023 do 7:00 h) písomne prostredníctvom splnomocnenca vziať späť svoju kandidátnu listinu.
Vzor späťvzatia kandidátnej listiny (DOCX, 19 kB)
Späťvzatie kandidátnej listiny politickou stranou alebo koalíciou musí byť doručené predsedovi štátnej komisie, ktorý zabezpečí jeho zverejnenie vo volebných miestnostiach. Späťvzatie kandidátnej listiny politickou stranou alebo koalíciou nemožno vziať späť.
Späťvzatie kandidátnej listiny politickou stranou alebo koalíciou má za následok zánik členstva tejto politickej strany alebo koalície v okresnej volebnej komisii a v okrskových volebných komisiách.
Ak dôjde k späťvzatiu kandidátnej listiny politickou stranou alebo koalíciou, k zrušeniu politickej strany alebo politickej strany, ktorá je súčasťou koalície, v čase po zaregistrovaní kandidátnej listiny, hlasovacie lístky tejto politickej strany alebo koalície sa nevytlačia, a ak sú vytlačené, okrskové volebné komisie zabezpečia, aby sa vo volebných miestnostiach nerozdávali; ak už boli rozdané, pri sčítaní hlasov sa na ne neprihliada.
Kandidát sa môže najneskôr 48 hodín pred začatím volieb (najneskôr 28. septembra 2023 do 7:00 h) svojej kandidatúry vzdať; vzdanie musí urobiť v listinnej forme a jeho podpis musí byť úradne osvedčený. Najneskôr 48 hodín pred začatím volieb (najneskôr 28. septembra 2023 do 7:00 h)môže kandidáta prostredníctvom splnomocnenca odvolať aj politická strana alebo koalícia, ktorá ho kandidovala.
Vzor vzdania sa kandidatúry (DOCX, 19 kB)
Vzor odvolania kandidáta (DOCX, 19 kB)
Vzdanie sa alebo odvolanie kandidatúry musí byť doručené predsedovi štátnej komisie, ktorý zabezpečí ich zverejnenie vo volebných miestnostiach. Vzdanie sa alebo odvolanie kandidatúry nemožno vziať späť.
Ak sa kandidát vzdal alebo bol odvolaný po zaregistrovaní kandidátov, zostávajú údaje o kandidátovi na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada.